KORONA VİRÜSÜ SOSYAL MESAFE

ABD’de bildirilen ilk Coronavirüs vakası 19 Ocak 2020’de idi. Aylarca Amerikalılar durumun ne kadar ciddi olduğunu reddetmişti. Birçok kişi bunun soğuk algınlığı veya gripten farklı olmadığını söyledi. Bütün uyarıların ve aldatmacaların abartılı olduğunu düşündüler. Bazıları bunun cumhurbaşkanını devirmek için tasarlanmış bir aldatmaca olduğunu bile söyledi. Mart ortasına kadar, Coronavirus pandemisinin şiddeti göz ardı edilemez hale geldiğinde, naysayerlerin çoğu geldi.

Avrupa’da vakalar hızla yükseliyordu. İtalya ve İspanya’da hastaneler taştı. Durum kontrolden çıkıyordu. ABD’deki politikacılar ve haber medyası nihayetinde bunu ciddiye almaya başladı. Sosyal mesafe hızla norm haline geldi. Ancak sadece birkaç hafta önce Florida’daki plajlar Spring Break tatillerinde parti yapan gençlerle doluydu.

Restoranlar ve barlar kapatılırken plajlar hala açıktı. Ve on binlerce tatilci çocuk hala partiye hazırdı. CBS News bu partilere katılanlarla dans ederken, içerken ve güneşin tadını çıkarırken röportaj yaptı.

Bir genç bayan, tüm restoranlar ve barlar kapanış ile, yapacak bir şey yoktu şikayet etti. “Sanırım orantıdan uzaklaştırıyorlar” dedi. Başka bir parti, virüs nedeniyle gezisini iptal etmeyi düşündüğünü ancak yine de geldiğini söyledi. “Hala gidersek havadaydı. Ama, biz buradayız. Bu yıl 21 yaşına girdim, bu yüzden parti yapmak için buradayım… ”Durumun“ hayal kırıklığı yarattığını, ancak bundan en iyi şekilde yararlandığımızı ”belirtti. Brady Sluder adında genç bir adam, “Corona alırsam, Corona alırım… Parti yapmamı engellemesine izin vermeyeceğim… Ne olursa olsun, olur”.

Kasıtlı meydan okuması ve pervasız güveni, haberlerde ve sosyal medyada yaygın olarak gösterildi. Günler sonra melodisini değiştirdi. Instagram’a “Kalbimin derinliklerinden derinden özür dilerim.” Yazdı. Sluder şimdi insanlara sosyal mesafeyi uygulamalarını tavsiye ederek kuşakta atladı. Özüründe şöyle yazdı: “Topluluklarınızı dinleyin ve sağlık görevlilerinin söylediği gibi yapın. Hayat değerlidir. Kibirli olma ve benim gibi yenilmez olduğunu düşün. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest