Covid-19 Salgınına Karşı Savaşta Yapay Zeka

SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 hastalığı, Aralık 2019’da Çin‘de tespit edildi ve 11 Mart 2020’de WHO tarafından küresel bir pandemi ilan edildi. Şu anda dünya çapında 1.447.454 koronavirüs vakası var ve 83.401 bildirildi şimdiye kadar ölüm. Hindistan 5.194 vakayı doğruladı ve koronavirüs nedeniyle 149 kişinin öldüğünü bildirdi.

Yapay Zeka (AI), COVID-19 salgına karşı mücadelede potansiyel olarak güçlü bir araçtır. Yapay zeka, mevcut amaçlar doğrultusunda bilgisayarlara örüntü tanıma, açıklama ve tahmin için büyük veri tabanlı modelleri kullanmayı öğretmek üzere Makine Öğrenmesi (ML), Doğal Dil İşleme (NLP) ve Bilgisayar Görme uygulamaları olarak tanımlanabilir. Bu işlevler COVID-19 enfeksiyonlarını tanımak (teşhis etmek), tahmin etmek ve açıklamak (tedavi etmek) ve sosyo-ekonomik etkilerin yönetilmesine yardımcı olabilir. Salgının patlak vermesinden bu yana, AI’yi ve diğer veri analitik araçlarını bu amaçlar için kullanmak ve keşfetmek için bir mücadele oldu. Yüz Tanıma teknolojisi geride kalmaz.

Sunulan faydaları nedeniyle, son zamanlarda aptal CCTV kameralara değer katan yüz tanıma ön plana çıkıyor. Çin, yüz tanıma teknolojisinin önde gelen uygulayıcısıdır ve bunu vatandaşları ve kötü unsurları izlemek için yaygın olarak kullanmıştır. Çin, vatandaşlarının topladığı büyük miktarda veri söz konusu olduğunda belki de dünyanın numero uno’sudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest